Jump to content
XperiMent

COPPA - Vége a LEGO videóknak?

Recommended Posts

A COPPA, vagyis a gyerekek online életének és magánszférájának védelméről szóló törvény már több, mint 20 éves, de a YouTube most akarja érvényre juttatni. Ennek egyik hozadéka, hogy a gyerekeknek szóló tartalmat fel kell címkézni, és nekik szóló videók esetén ki lesz kapcsolva a célzott adatgyűjtés és a kommentelési lehetőség, ami nagy bevételkiesést fog okozni a LEGO videók készítőinek. Jangbricks és AustrianLegoFan angol nyelvű videóját linkelném a témában.

https://www.theverge.com/2019/11/13/20963459/youtube-google-coppa-ftc-fine-settlement-youtubers-new-rules

Igen, ez egy teljesen érthetetlen történés. Tulajdonképpen, bármi lehet gyerektartalom, ha nem korhatáros és egy gyereket érdekli: autós, utazós, főzős műsor. A LEGO esetében ez azért rossz, mert nem lehet a felnőtteknek és gyerekeknek szánt termékek között differenciálni. Játék és kész, tehát gyerektartalom. Ezáltal elvész a bevétel, a záróképernyő, a kártyák és címkék, a kommentelési lehetőség. Nem értem, ezek miért esnek ki, miért nem tudja a google egyszerűen azt megoldani, hogy az adatokat nem gyűjti az ilyen videóknál. Mintha a saját üzleti érdeküket helyeznék előtérbe. Annak eldöntésében sem segítenek, hogy mi gyerektartalom és mi nem - jogi tanácsot nem adhatnak, írják. Viszont a büntetést az alkotó kapja.

(Ez egyébként hasonlít a LEGO eljárásához: nem mondhatják meg, jó-e egy rendezvényünk plakátja, mert az jogi tanácsadásnak minősül. Viszont, ha rossz, megbüntethetnek, de legalább módosításra szólíthatnak fel.)

(Azt már csak zárójelben jegyzem meg egészen mellékesen a COPPA kapcsán, hogy engem felnőttként bezzeg senki sem kérdez meg, hogy akarom-e, hogy kövessen-e a Google engem az interneten.)